Προετοιμασία για την έναρξη λειτουργίας της εφαρμογής e-εγγραφές για το σχολικό έτος 2024-25

Πειραιάς, 8 Απριλίου 2024

Ενόψει της λειτουργίας της εφαρμογής e-εγγραφές για την υποβολή των ηλεκτρονικών αιτήσεων εγγραφής των μαθητών/τριών στην Πρώτη (Α) τάξη  Δημόσιων Ημερησίων και Εσπερινών ΓΕ.Λ., ΕΠΑ.Λ. και Π.ΕΠΑΛ. για το σχολικό έτος 2024-2025, υποχρεούνται και οι δύο γονείς, εφόσον υπάρχουν, να συμπληρώσουν την συνημμένη Υπεύθυνη Δήλωση (Υ.Δ.) και εν συνεχεία και οι δύο Υ.Δ. να επιστραφούν στο σχολείο μέχρι την Δευτέρα 22 Απριλίου 2024, είτε θεωρημένες για το γνήσιο της υπογραφής από ΚΕΠ ή τον Διευθυντή του σχολείου είτε μέσω gov. gr στον σύνδεσμο https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/psephiaka-eggrapha-gov-gr/ekdose-upeuthunes-deloses. Στην περίπτωση που η Υπεύθυνη Δήλωση εκδοθεί από το gov.gr  η θεωρηθεί από το ΚΕΠ μπορεί να αποσταλεί στο mail του σχολείου Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Επισημαίνεται ότι στις δύο Υ.Δ. θα πρέπει να ταυτίζεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή ή της μαθητριας.

Επισήμανση: Πριν από την συμπλήρωση της Υπεύθυνης Δήλωσης να αναγνώσετε προσεκτικά τις οδηγίες που αναγράφονται στην συνημμένη επιστολή προς γονείς.

1.Για να κατεβάσετε την ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΓΟΝΕΙΣ πατήστε πάνω στη λέξη εδώ

2. Για να κατεβάσετε την ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ του