Αίτηση - Δήλωση συμμετοχής στο πρόγραμμα Ενισχυτικής Διδασκαλίας

Πειραιάς, 9 Νοεμβρίου 2023

Εντός του επόμενου άμεσου χρονικού διαστήματος αναμένεται η έναρξη του προγράμματος Ενισχυτικής Διδασκαλίας στα μαθήματα: 1) Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, 2) Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, 3) Μαθηματικά, 4) Φυσική, 5) Χημεία, 6) Αγγλικά.

Στην Ενισχυτική Διδασκαλία συμμετέχουν προαιρετικά μαθητές/τριες όλων των τάξεων του Γυμνασίου που υστερούν στους ανωτέρω τομείς γνώσης, με συνέπεια την αδυναμία αποδοτικής συμμετοχής τους στη διαδικασία της μάθησης ή μαθητές/τριες που επιθυμούν να βελτιώσουν την απόδοσή τους στα ανωτέρω μαθήματα.

Σκοπός της Ενισχυτικής Διδασκαλίας είναι η επανένταξη των μαθητών/τριών στη διαδικασία μάθησης, η βελτίωση της απόδοσής τους ώστε να ολοκληρώσουν την Υποχρεωτική Εκπαίδευση.

Τα προαναφερόμενα (φροντιστηριακά) μαθήματα θα πραγματοποιούνται μετά τη λήξη του ωρολογίου προγράμματος σε κάποιο δημόσιο σχολείο της περιοχής μας. Μέχρι το προηγούμενο σχολικό έτος πραγματοποιούνταν στο σχολείο μας.

Όσοι γονείς ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν τα παιδιά τους ορισμένα ή όλα από τα προαναφερόμενα μαθήματα πρέπει πρώτον να κατεβάσουν την Υπεύθυνη Δήλωση που θα βρείτε πατώντας πάνω στην υπογραμμισμένη φράση Υπεύθυνη Δήλωση Ενισχυτικής Διδασκαλίας, εν συνεχεία να την συμπληρώσουν με τα στοιχεία τους και τέλος να την υποβάλλουν στο σχολείο μέχρι Τετάρτη 15 Νοεμβρίου 2023 και ώρα 24.00 είτε αυτοπροσώπως είτε στην ηλεκτρονική διεύθυνση του σχολείου:Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.